Hyppolit, the Butler (1931)Et filmisoon liigselt ühetaoliste asjadega ära ei harjuks, tuleb vahel vaadata ka põhiasjadest, ehk siis ulmest ja märulist teistsugust kraami. Juhugeneraatori abil selgus, et tuleb leida Ungari päritolu film II maailmasõjale eelnevast ajast. Üsna ruttu langes pilk vanale ja kõrgelt hinnatud komöödiale "Ülemteener Hyppolit". See heidab humoorika pilgu tolle ajastu kõrgklassi elule, keskendudes uusrikkast Matyas Schneideri perekonnale.

Matyase naine otsustab ühel päeval, et nende majapidamises puudub see vajalik je ne sais quoi ja olukorra parandamiseks palkab ta haritud ja peenete maneeridega ülemteenri, kes oli eelnevalt 27 aastat ühe krahvi teenistuses. Ruttu hakkavad toimuma muudatused. Hyppolit nõuab teistelt teenijatelt korrektset riietust, laseb kogu senise mööbli välja visata, soovitab tungivalt majaperemehel kanda õhtusöögi ajal formaalset riietust ja korraldab ka nende menüü ümber, pannes majaproua dieedile. Filmi teine tegevusliin keskendub peretütrele ja tema ümber keerlevatele austajatele.

Sellist filmi ei ole alati kerge hinnata. Vaatamise ajal läks mõte meie nostalgiliste komöödiate peale nagu "Kevade" või "Siin me oleme" ja hakkasin arutama, milline oleks nende vastuvõtt, kui näidata neid inimesele, kes on teistsugusest taustsüsteemist. Puudub nostalgiline tunne lapsepõlves kinos või teles nähtud elamuse vastu, ta pole filmist iialgi kuulnud. Leiaks ta neist midagi? Tavavaatajana põhivoo kinoga harjununa võib-olla mitte. Paljunäinud filmifännina ilmselt küll, kasvõi lahterdades selle kategooriasse "silmaringi laiendamine". Ja lõppkokkuvõttes oli ka minu kogemus selle üle 80-aastase filmiga selline. Mul oli huvitav vaadata seda teatraalsete joontega filmi, kuid kui väidaksin, et see oli tõeliselt hea elamus... siis valetaksin. Toimuv tundus siiski liiga kauge ja ma ei sukeldunud toimuvasse ega elanud tegelastele kaasa.

Soovitada saan seda filmi neile, kes tunnevad tugevat huvi vanema kinokunsti või Ungari kultuuri vastu. Nähtavasti on see film seal siiani populaarne ja kui peaksid kunagi sinna sattuma, siis võid kohalikke filmitemaatilises vestluses üllatada, kui saad öelda, et oled sellist vana filmi näinud.
6 8 X X

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar